
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec) to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która atakuje głównie stawy (w długotrwałym i ciężkim przebiegu również inne narządy, jak serce, nerki czy płuca). Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest ból, sztywność oraz obrzęk stawów, najczęściej rąk i stóp, jednakże stany zapalne atakują również duże stawy (np. kolanowe, łokciowe, biodrowe). Nieleczony RZS prowadzi do niepełnosprawności, a w skrajnych przypadkach do uszkodzenia narządów wewnętrznych i nawet do śmierci. Przyczyny tej choroby, jak i każdej innej autoimmunologicznej, nie są w pełni rozpoznane. Istnieją teorie, że na pojawienie się schorzenia mogą mieć wpływ obciążenia genetyczne, nieszczelne jelita, niewystarczające zakwaszenie żołądka, jak również stres i zakażenia.
Na RZS choruję od 2004 roku, zatem miałam kupę lat na sprawdzenie co działa, a co nie. Dieta (choć wierzcie mi, wcale nie jakaś bardzo restrykcyjna), odpowiednia suplementacja, pozytywne myślenie (bardzo ważne!) oraz zioła na RZS pozwalają mi kontrolować chorobę. Poniżej lista tych ziół, które w moim przypadku sprawdziły się najlepiej.
Zioła na RZS
Praktycznie każde zioło ma więcej niż jedno zastosowanie. W poniższym zestawieniu podałam zastosowania najważniejsze według mnie (oprócz oczywiście reumatycznych). Niektóre z ziół mają więcej niż jeden surowiec lekarski (np. owoc i liść), natomiast w zestawieniu podałam ten surowiec, który sama stosowałam i wciąż okresowo stosuję.
Podsumowanie:
Powyższe zioła rzadko kiedy stosuje się w pojedynkę, raczej komponuje się z nich mieszanki ziołowe. W skład takiej mieszanki może wchodzić od kilku do nawet kilkunastu rodzajów ziół. Kluczowe w przypadku ziół na RZS jest ich działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Nie bez znaczenia jest również działanie moczopędne wpływające na dobrą pracę oraz oczyszczanie nerek. Oczywiście trzeba pamiętać, że ziół nie wolno pić cały czas, należy robić przerwy. Pamiętaj również o potencjalnych interakcjach leków z ziołami.
Opracowano na podstawie:
1. rozanski.li
2. luskiewnik.pl/urtica/
3. Pawłowicz I., Bylka W., Mniszek lekarski, Panacea – leki ziołowe, nr 3 (8), lipiec 2004
4. Kuźniewski E., Augustyn-Puziewicz J., Przewodnik ziołolecznictwa ludowego, Wydanie II uzupełnione, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa-Wrocław 1986
5. Nowak Z.T., Zioła, które podbiły medycynę, Wydawnictwo AA, Kraków 2015
6. Gumowska I., Ziółka i my, Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa 1983
7. Kuźnicka B., Dziak M., Zioła i ich zastosowanie, Wydanie III poprawione i uzupełnione, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1984
Dziękuję za tą cudną treść.
Czekam na więcej, wszystkiego dobrego, pozdrawiam.
Cześć. Mam ten sam problem.. możesz mi proszę podpowiedzieć jakie mieszanki stosujesz ziołowe stosujesz? Co jaki czas należy napary odstawić i jak długą przerwę robić? Nie biorę teraz leków, bo mam przerwę zanim znów mnie zakwalifikują do leków… Jest coraz gorzej. Bardzo proszę o podpowiedź.
Hej Sandra. Stosuję różne mieszanki i co jakiś czas je zmieniam. Najczęściej piję zioła przez 2-3 miesiące, potem robię 2-4 tygodnie przerwy i ponawiam kurację. Nie podam Ci gotowej recepty, ponieważ to zbyt duża odpowiedzialność zlecić komuś zioła nie znając dokładnie przypadku. Każdy może reagować inaczej. W RZS’sie ważne jest wielotorowe działanie – sposób żywienia, suplementacja, regeneracja, sen, radzenie sobie ze stresem. Polecam Ci zadbać o każdy z tych elementów, a stan Twojego zdrowia powinien się poprawić.